עברית  |  


ילדים מציירים פרחי בר - תיעוד טבע בטבע

רן לוי-יממורי סופר ומאייר ספרות סביבתית

 

"ילדים מציירים פרחי בר" הוא חלק ממיזם מיוחד, שבו השתתפו ילדים ובני נוער בני 8­-16 מקשת רחבה בחברה הישראלית (יהודים, מוסלמים, נוצרים ודרוזים) וכן ביפן, בקפריסין ובקרוב במדינות נוספות. מטרתו: לטפח את הקשר שבין הילד וסביבתו, ולטפח מודעות סביבתית ומנהיגות סביבתית.

מהות התוכנית פשוטה למדי: בסדרה של מפגשים יוצאים אל הטבע, מתבוננים בו ובסביבתו, לומדים להכירו ומבטאים ברישום ובצבעי מים את פרחי הבר בעפרונות ובצבעי מים.

מרבית העבודה מבוצעת בקרבה למוסדות החינוך ואין צורך להרחיק כדי לצייר פרחי בר. הם נמצאים בכל מקום, גם בלב העיר.

 

דווקא בעידן שבו ילדים גדלים מול מסכים למיניהם (מחשבים, טלוויזיה, DVD, טלפונים סלולריים וכו') וקוראים פחות ופחות ספרים, "ילדים מציירים פרחי בר" מהווה דוגמה לכך שאפשר גם אחרת, וכי אפשר לבלות זמן איכות בעולם טבע אמיתי ולא וירטואלי, תוך חווייה של שהות באוויר הצח ומיצירה בטבע. לכל אלה נוסף גם מוטיב מאד חשוב והוא חווייה והתנסות במגוון נושאים התומכים, התורמים והמועילים רבות לשיפור יכולותיו של הילד: לימוד עצמי, ריכוז, הבעה דו מימדית של אלמנטים תלת מימדיים, שימוש באמצעי ביטוי אסטטיים וכן שיפור מיומנויות הקשורות בפרספקטיבות, בקנה מידה, ביחסיות ועוד.

מטרת המיזם היא התהליך עצמו ולאו דווקא תוצאותיו, אך התוצאות ואיכותן הן כלי דירבון חשוב להתמדה בתהליך. הילדים אינם לומדים ציור כמטרה או כיעד, אלא נעזרים בו כדי לחדד התבוננות, ללמוד להתבונן, לחקור, ולתעד, תוך בחירה של פרחים המעניינים אותו ואשר אותם הוא מבקש לתעד במידה רבה ככל האפשר של דימיון בין הצמח ומבנהו, מראהו ומאפייניו לבין ציורו.

כדי שזה יתאפשר, חשוב ביותר להכשיר את הילד ולהקנות לו את האמצעים הפשוטים והיעילים כדי שיוכל לבטא את עצמו בציוריו בדרך יעילה ומעשית, ובו בעת אשר יהיה גאה בתוצאותיה.

המפגש הראשון נעשה בחדר או בכיתה, ובו הילדים נחשפים למיזם שבמהלכו הם אינם לומדים ציור. לכן במפגש הראשון נערך שיעור קצר (כמחצית השעה) שבו ניגשים מיד ללימוד הטכניקה של שימוש בצבעי מים, כיצד לערבב ולמהול צבעים, כיצד להגיע לגוון הנכון (במיוחד של ירוק) ולהכיר את אופיים המיוחד של צבעי המים, המאפשרים משרע רחב של עומק ושקיפות (בניגוד לצבעי הגואש, טושים וצבעים אחרים שבדרך כלל התנסו בם הילדים קודם לכן). בשלב זה גם מסבירים את חשיבות העיפרון ואת השימוש בו כבסרגל או לקנה מידה, מבלי להעזר בכלי מדידה מדוייקים.

בדרך כלל  בשיעור הראשון אני מכין טבלת גווני ירוק עם הילדים או שנותן להם להכין טבלה שכזו בבית: לוקחים כחול ומוסיפים לו בהדרגה צהוב ובודקים את הירוק שמתקבל.

אפשר להכין לילדים דף עם טבלת מלבנים שבהם הילד יכול בצורה מסודרת ליצור מלאי של גוונים ירוקים.

מיד לאחר ההקדמה, כשהם מצויידים בעקרונות ראשוניים, יוצאים אל הטבע ומתחילים לרשום בעיפרון, שהוא הבסיס לכל העבודה ועל הכנתו מקפידים הילדים מאד מאחר ורישום טוב ויסודי הוא בסיס לתוצאה אסטטית. רק לאחר שהושלם הרישום, עוברים הילדים לצביעה.

 

כל המפגשים הבאים מתרחשים במלואם בטבע. הילדים מקבלים בם הנחייה כללית ותאור הפרחים, בית הגידול, אלמנטים מעניינים הקשורים במבנה הצמח, בהאבקה שלו, בפרי ובצורת הפצת הזרעים. הסבר זה אורך דקות אחדות, ובעקבותיו הילדים נמשכים כל אחד אל הפרח שמשך אותו. בנוסף לידע הכללי, ההסבר המפורט מעודד את הילדים לחדד את התבוננותם בצמח, בבית גידולו, במאפייניו המיוחדים (למשל מבנה פרח מעניין, שעירות או גוונים מיוחדים). בנקודות אלא מועילות למיקוד ההתבוננות והילד בדרך כלל נותן דעתו עליהן במהלך הציור ומביע אותן בציורו.

 

באופן כללי אני נמנע מביקורת שלילית על התוצר של הילד והביקורת העיקרית נאמרת בהתייחסות ובהקפדה על האמת הבוטנית. אם ילד מצייר פרג עם חמישה עלי כותרת, אני מתבונן בפרח שצייר וסופר יחד עימו את עלי הכותרת (קרוב לוודאי ארבעה עלי כותרת). כך גם בנושא הגוונים: לילדים יש בדרך כלל נטייה להשתמש בצבעים כפי שהם במארז, והללו מלאכותיים מידי ושונים מאד מהגוונים בטבע. בעזרת הטבלה שהוכנה, הילד יכול בעצמו ליצור לעצמו את הגוון הרצוי.

 

כל אחד יכול לצייר פרחי בר ואין צורך בכישרון מיוחד לכך. יש צורך במוטיבציה ובעידוד להשתתפות בתהליך.

ילדים שבילו זמן רב יותר בטבע ומכירים אותו, יהיו קרובים וקשורים אליו יותר. בין הילד ובין סביבתו נוצר קשר חיוני, חם ואדוק. בלעדיו קשה לטפח מודעות ומנהיגות סביבתית.

חלק מתוצרי התהליך הם ספרים ותערוכות, המרכזים את תוצרי התהליך.

ילדים מציירים פרחי בר (גילאי 12-16) הטבע שלי ואני (כיתה ה')


מציירים בטבע - (כתה ד')


מציירים פרחי בר בעקבות השריפה בכרמל (כיתות ג'-ו')
 


להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


 

תערוכת איורים

 

לייבסיטי - בניית אתרים